Seldos Haberleri

Yapay zeka nedir?

yapay zeka nedir

İlk kez 1956 yılında ortaya çıkan yapay zeka yıllar içerisinde insanlar tarafından geliştirilecek çok fazla ilgi konusu oldu.

Dijital dünya geliştikçe yapay zekayı da geliştirdi ve günümüzde bizler gibi bir çok işi yapan bilgisayar programları haline geldi.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zekanın temeli de insan beynini taklit etme işlemi yatmaktadır. Bizler bir işlemi öğrenmemiz için öncelikle tecrübe etmemiz gerekmektedir. Yapay zeka da bu tecrübeler ile beslenip en doğru sonuca kendisi karar verebilir. Yapay zekayı eğitebilmek için veri madenciliği ve big data’ya ihtiyaç duyarız.

Yapay zekadan gelecek günlerin hava durumlarını tahmin etmesini istersek öncelikle hava durumlarının geçmiş bilgisini edinmesi gerekmektedir. Geçmiş hava durumlarını elde etmek için çabalanan sürece veri madenciliği denmektedir yani verileri meteoroloji veya hava durumu bilgisinin kaydını tutan bir kaynaktan bulma işlemine veri madenciliği denmektedir.

Bu kaynakların oluşturduğu verilere de büyük veri (big data) denmektedir. Yapay zeka bu büyük verileri kendi bünyesinde belirli algoritmalar için analiz ederek tahminler yapar ve en doğru sonuca ulaşana kadar yapay zeka beslenmesi gerekmektedir.

Yapay zekanın geleceği

Yapay zeka günümüzde insanların yapamayacağı hesaplamaları yapmak için kullanılmaktadır ama ileride bir çok mesleği de yapacağı ön görülmektedir. Örneğin haber spikerliği veya futbol hakemliği bu mesleklerden bir kaçıdır.