Yayıncıya Tavsiyeler

Pagespeed Insights ve Chrome Audits Arasındaki Fark Nedir?

page speed insight ve chorme audits arasındaki fark nedir 1

Web sitelerin hızlı olması gerektiği bir dönemdeyiz. Neden? Çünkü Google öyle istiyor. 😒

Google web sitelerin hızını ölçelim diye bir araç geliştirdi adı da PageSpeed Insights ve alt yapı olarak açık kaynak kodlu olan LightHouse kütüphanesini kullanıyor.

Lighthouse Nedir?

Lighthouse web sitesinin teknolojilerini, belirli kriterler ile analiz eden bir araç. Peki nedir bu kriterler?

  • Performance (Web site performansı)
  • Progressive Web App  – PWA (İleri web uygulaması)
  • Accessibility (Ulaşılabilirlik – UX)
  • Best Practices (İp uçları)
  • SEO (Arama motoru optimizasyonu)

Evet şimdi kısa kısa bu kriterlerin ne işe yaradığını anlatalım ki daha iyi anlayın 🙂

Performance (Web site performansı)

Bu kriter web sitesinizin asıl hızını ölçmeye yarayan kriterdir. Web sitenizde kullandığınız tüm objeleri inceler yani CSS,JS veya fontlar gibi tüm teknolojilerin istek karşısında cevap verme hızına, boyutuna ve tarayıcıdaki derlenme hızına kadar bakarak bir puan verir.

Progressive Web App  – PWA (İleri web uygulaması)

Türkçe karşılığı tam oturmamış olabilir ama bu kriterin web sitelerini mobil veya diğer platformlarda rahatça kullanmanıza yarayan bir teknolojinin olup olmadığını kontrol eder. Bu kriter arama sonuçlarına henüz yansımıyor ama ileride yansıyacağı hakkında dedikodular var şimdiden iletelim 🙂

Kısacası bu teknolojiyi kullanırsanız Android veya IOS uygulamasını yazmanıza gerek kalmadan web sitesini telefonunuza, işletim sistemi bağımsız bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Accessibility (Ulaşılabilirlik – UX)

Bu kriter web sitenizde “arkaplan ile fontun renginin birbirine çok yakın değiştirin” gibi pratik bilgilerin yer aldığı bölüm. Daha çok UX (kullanıcı deneyimi) için bilgiler veren bir analiz kriteri.

Best Practices (İp uçları)

İp uçları diye çevirdik çünkü bu kriterde sizlere “web sitesinde kaydırma (scroll) yaparken düzgün kaymıyor” dan, “kullandığınız javascript kütüphanesinde açık var lütfen güncelleyin” diye uyarılar verebiliyor.  Açıkçası biz bu kısmı çok sevdik 🙂

SEO (Arama motoru optimizasyonu)

Türkiye’de artık SEO’yu bilmeyen yoktur ama gene de lighthouse ile ilişkinisi açıklayalım 🙂

Ligthhouse aslında standart SEO kriterlerine bakıyor yani başlık (title), açıklama (description) ve görsel alt metni (Alt tag) gibi kriterler. Öyle pek fazla özel kritere bakmıyor. Açık kaynak olduğu için bu kısmın geliştirileceğini söyleyebiliriz.

 

Chrome Audits ve PageSpeed Insights

Chrome Audits’i de kısaca anlatalım Chrome tarayıcısında gene lighthouse teknolojisi kullanan bir web geliştirici aracı.

Şimdi sizlere seldos.com.tr’nin iki araçta da performans analizini paylaşıyoruz.

Chrome Audits Sonucu

Seldos - Google Chrome Audits

PageSpeed Insights Sonucu

PageSpeed Insights

İki araçta da mobil hızları karşılaştırdığımızda Chrome Audits’te 98 PageSpeed Insights’da 35 görülüyor. Peki neden böyle?

1- Sunucu Uzaklığı

PageSpeed Insights bir web uygulaması ve sorguları Abd sunucularından yaptığı için bazı kriterlerdeki isteklerin süreleri daha uzun oluyor.  Bu da puanınızı düşürüyor.

Chrome Audits’da ise istek yapan bizzat sizin tarayıcı olduğu için ve sizin konumunuz sunucunuza yakın ise istekler deki süreler kısa oluyor ve o kriterde geçerli puan alıyor.

Bu sorunu çözmek için Cloud özellikli bir sunucu veya hosting paketi alabilirsiniz. Böylece web sitenize sorgu yapıldığında en yakın sunucudan veriler çekileceği için istek süreleri kısa olacaktır.

2- İnternet hızı 3G ve 4G

Lighthouse teknolojisinde ek kriter olarak sitenize 3G ve 4G hızı ile giren ziyaretçilerin sitenizi hangi sürede yüklendiğini de analiz edebiliyorsunuz.  Bu özelliği kullanıp kullanmama hakkı Chrome Audits’te mevcut fakat PageSpeed Insights’da bu özellik yok ve sitenizin hızını sorguladığınızda Abd sunucusundan 3G ve 4G internet hızında sorgu yapıyor bu işlemde gene sitenizin skorunu etkiliyor.

Hangisine Güvenmeliyim?

Bu soruya net olarak cevap veremiyoruz ama en doğru sonucu sunucunuza en yakın yerde alacağınızı bilmenizi istiyoruz. Sunucunuz Türkiye içerinde ise Chrome Audits sonuçları sizin için geçerli olacaktır. Sunucunuz yurt dışında ise Pagespeed Insight sonuçları sizin için en doğru sonuç olacaktır.