Yayıncıya Tavsiyeler

Nesnelerin İnterneti (IOT) ve Reklam

nesnelerin interneti ve reklam 1

Internet Of Things!!

Son günlerde eminiz çok duyduğunuz bir terim ve büyük ihtimal araştırarak çoktan öğrendiniz veya araştırırken bu makaleye denk geldiniz. O zaman hiç durmayalım ve hemen açıklayalım.

Kullandığımız cihazlar akıllanıyor!

Gelişen teknoloji neticesinde çevremizdeki aletlerin bilgisayar özelliğine kavuşması ve İnterneti kullanabilme özelliğinin de eklenmesi ile nesnelerin interneti terimi ortaya çıktı.

Kullandığımız uzaktan kumanda dan çöp kutusuna kadar tüm aletleri akıllandırma sürecine girdik. Hatta akıllı çakmak bile görülmüşlüğü var 🙂

Nesnelerin interneti - Akıllı çakmakGörüldüğü üzere artık bu cihazlar hayatımızın her köşesinde var. Peki hayatımıza giren bu teknoloji içerisinde reklam kullanabilir miyiz?

Nesnelerin interneti ve Reklam

Seldos ADS ile sizlere sıkıcı olmayan ve ihtiyacınız olan reklam göstermeye çalışıyoruz. Size ulaşabileceğimiz platformlar arasında IOT (Nesnelerin interneti) teknolojisine de yer vermeye çalışıyoruz.

Her zamanki gibi bu olayı da senaryolaştırarak daha iyi anlamanızı sağlayalım. 🙂

Akıllı bir çöp kutusunu kullandığınızı ve bu kutuya çöp atarken hangi çöpü attığınızı bildiğini varsayalım. Attığınız ürünün bittiğini anlayıp akıllı cihazın kullanıcısına en yakın marketten sipariş vermesi gibi bir özellik kazandırmak istediğinizde araya Seldos ADS kütüphanesini koyarak Seldos’un anlaştığı marketlerin reklamları, akıllı çöp kutusunun ekranında gözükecek ve kullanıcı biten ürününü anında sipariş verebilecek.

Senaryomuz çok güzel oldu ama bir IOT üreticisi iseniz akıllara bir kaç soru takılıyor. Neden bu sistemi kullanalım?

IOT üreticisi ve Reklam

Normal bir ürünün satış alma sürecine bakmak gerekirse ürünü müşteri alır ve kullanır. Bu kadar basit 🙂

Biz Seldos olarak satılan bir akıllı cihazın hem bünyesinde programatik bir reklam sistemi barındırarak kullanıcısına özgün reklamlar sunmasını hem de ürünün kullanıldığı süre boyunca üreticisine kazandırmasını istiyoruz böylece ürünü satın alan müşterisini de memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Biraz önce verdiğimiz örnekte hem satın alan müşteri hemde akıllı nesne üreticisi kârlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Akıllı ürünü kullanırken yapılacak herhangi bir reklam üzerinden gösterim veya işlem başına ücretlendirmeyi Seldos akıllı ürün üreticisine ulaştırarak ürün üreticisinin ürününden daha fazla kar yapmasını sağlıyor. 🙂

Eğer bir IOT üreticisi iseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Böylece beraber yeni teknolojiler üretebiliriz.