Reklam Verenlere Tavsiyeler

Doğal Reklam Nedir?

seldos kalip 4

Uzun zamandır dijital ortamlarda yer alan ve son dönemlerde “Native Advertising’” olarak adlandırılan doğal reklam, marka bilinirliğini arttırmak için kullanılan faydalı bir yöntemdir. Son zamanlarda bu isimle kullanılmasına karşın, doğal reklam uzun süredir varlığını sürdürmekteydi. Fakat dijital medyanın hayatımızı etkilemesiyle bu isimle nitelendirildi. Örneğin bir dergide karşılaştığımız tanıtıcı reklamlar doğal reklamlardandı. Sadece isimlendirilmesi zaman aldı.

Doğal reklam herhangi bir içeriğin şirketler tarafından satın alınması ve çeşitli ortamlarda tanıtımının yapılması olarak isimlendirilebilir. Bu isimlendirmelere rağmen hala bu reklam türü için net bir tanım bulunmamaktadır.  Net bir tanımı olmadığından dolayı bir reklamın doğal reklam olup olmadığını anlamak için epey emek sarf etmek gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken öncelikler ise içeriğin web sitesinin tarzıyla uyumlu olması ve kitlelerin beklentilerini karşılayan bilgiler içermesidir.

Doğal reklamların uzun süredir kullanıldığını söyledik fakat bu reklamların yer aldığı platformlar nispeten genç oluşumludur. Reklamcılığın dijitale dönmesiyle birlikte bahsettiğimiz platformlar da şekil ve yön değiştirdi. Artık farklı çeşit formatlarda bu reklamları görmek mümkün. Bu çeşitlilikler sayesinde reklamlarınızı farklı birçok sitede paylaşabiliyor, insanlarında kendi çevreleriyle paylaşmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Doğal Reklam Nedir?Doğal Reklamlar Faydalı mı?

Doğal reklamlarla ilgili araştırmalara baktığımızda doğal reklamların marka tanıtımı için büyük önem sahibi olduğunu görmekteyiz. Bu araştırmalara şöyle örnekler verebiliriz:

  • Banner reklamlardan %53 oranında daha fazla
  • Marka tanıtımında %82’ye ulaşan artış
  • Kaliteli içerikler ise reklam dönüşümü %60 oranında arttırdığı görülmektedir.

Doğal Reklam Tavsiyeleri

Bu reklam türünün ilgi görmesini istiyorsanız tasarımı kadar içeriğine de büyük önem vermelisiniz. Reklamın oluşum aşamasında web geliştrici ve web yayıncısı bilrikte çalışmaktadır. Böylelikle içerik belirlendiğinde tasarımında nasıl gözükeceği planlanmış olur. Bu oluşum aşamasında tasarımla uyumlu olacak ne kadar bilgi ekleneceğine karar verilir. Doğal reklam vermek istiyorsanız bu konuda çalışan dijital reklam ve dijital medya planlama ajanslarına göz atmalısınız. Bu ajanslar şirketinizin pazarlamasını analiz eder ve sizin için doğru çözümü gösterir. Bahsettiğimiz ajanslarla görüşerek siz de birçok web sitesinde doğal reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.