Yayıncıya Tavsiyeler

Ads Txt Nedir?

ads txt nedir 1

Ads.txt (Authorized Digital Sellers), programatik reklamcılık sisteminin daha şeffaf ve güvenli olmasını amaçlayan bir IAB (Interactive Advertising Bureau) projesidir. Ads.txt dosyası ile web site sahibi internet sitesindeki reklam alanlarının (envarterinin) hangi reklam sağlayıcılar tarafından kullanıldığını ve reklam sağlayıcılarıyla ilişkisini belirtir. Bu sayede web sitenize reklam vermek isteyen reklam verenler, web site sahininin çalıştığı reklam firmalarının veya reklam ağlarının dahil olmak suretiyle kendi reklamlarının sitenizde çıkmasını sağlayabilirler.

Web site sahipleri kendi web siteleri için Ads.txt dosyası oluşturmak zorunda değildir ancak bu dosyayı oluşturmaları reklam verenlerin kendilerine daha kolay ulaşmasına ve reklam dolandırıcılığının engellenmesine yardımcı olur.

Ads.txt Ne İşe Yarar?

Dijital reklamcılık sektörünün en kötü kabusu olan Ad Fraud adı verilen reklam sahtekarlığı, hem yayıncılar (web site sahipleri) hem de reklam verenler açısından tehdit oluşturuyor. Reklam veren şirketlerin yüklü miktarda para kaybetmesine yol açan reklam sahtekarlığı girişimleri, yayıncıların da kazançlarını olumsuz yönde etkiliyor. ads.txt girişimi, bu tür reklam sahtekarcılığın önüne geçebilmek adına geliştirilen oldukça avantajlı bir çözüm olarak anılıyor.

Ads.txt Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Bunu yapabilmek için öncelikle web sitenizin ftp bilgilerini veya domain yönetim panel bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler ile giriş yaptığınızda web sitenizin ana dizinine bir metin belgesi atmanız ve ismini ads.txt olarak adlandırmanız ve sonrasında bu dosyayı düzenle diyerek içerisine reklam firmanızın size vermiş olduğu benzersiz kimliği yapıştırmanız yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz ads.txt’nin doğrulunu kontrol etmek için web sitenizin sonuna ads.txt

ÖRN:

seldos.com.tr/ads.txt

yazarak giriş yapabilirsiniz. Girişinizde içerisine kopyaladığınız metin çıkıyorsa her şey doğru gözükmektedir.

Ads.txt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Her reklam veren veya yetkili satıcıların size verdiği metni farklı bir satırda belirtmeniz gerekiyor. Yani alt alta yazmalısınız
  2. DIRECT veya RESELLER verilerini büyük harfle, alan adı ve yayıncı kimliği verilerini küçük harflerle girmelisiniz.
  3. Ads.txt dosyasında temel olarak 3 bölüm vardır. Bunlar reklam firması domainiyayıncı kimliğinizreklam veren ilişkisi’dir. Bazı opsiyonel reklam ağları için 4. bir veri türü belirlemesi daha yapılabilmektedir.